כן. זה אכן קורה.
כנראה שאנחנו עושים משהו נכון.
במה מדובר? במיקום שלנו בגוגל. אנחנו עדיין רחוקים מאוד מהיעד, אבל יש התקדמות בכיוון הנכון.
מיקום בגוגל? מה פתאום? למה צריך לעניין אותנו מיקום בגוגל? אז זה ככה - אנחנו כמובן מאוד רוצים שהאתר שלנו יוערך ע"י מנוע החיפוש של גוגל, ושכאשר מישהו יעשה חיפוש של "הרחבה קהילתית" או מילות מפתח חשובות אחרות, האתר שלנו יהיה אחד מאלה שהוא ייחשף אליהם.

ובכן, זהו, מסתבר, תהליך לא פשוט. יש אנשים שמתמחים בתחום זה שנקרא: "קידום אתרים" ולוקחים הרבה כסף עבור קידום האתר. עבור הרצת האתר קדימה עד לדף הראשון, או עד לשלישיה המובילה בראש העמוד, או אפילו עד למקום הראשון. תלוי כמה כסף אתם מוכנים להשקיע בעניין.

על פי איזה קריטריונים מחליט מנוע החיפוש גוגל למקם אתר מסוים בדף הראשון, נגיד בראש הרשימה, ואתר אחר במקום ה 14,321? אנשי גוגל מצהירים שככל שהאתר חשוב וגדול, (בתחום החיפוש הרלוונטי: "הרחבה קהילתית") הוא יופיע קרוב יותר לראש הרשימה, אבל כיצד קובעים בגוגל מהו אתר חשוב? לא כל הקריטריונים ידועים, ואנשי גוגל מנסים לעדכן ולשנות מדי פעם את הקריטריונים כדי להקשות על אנשי קידום האתרים. מבחינתם - קידום אתרים הוא הרס של התוכניות שלהם, כי בעצם - באופן מלאכותי מזיזים קדימה אתרים קטנים יותר וחשובים פחות, שללא הקידום, היו דחוקים רחוק מן העיין.
לכן, הקריטריונים אינם קבועים ואינם שקופים. יחד עם זאת יש דברים שידועים:

1. ככל שהאתר שלכם הוא פעיל יותר, יש לו יותר כניסות, יותר הוספה של תכנים, יותר טוקבקים ותגובות הוא נחשב אתר חשוב יותר. ככל שתגיבו יותר, תסייעו לקדם את האתר.

2. ככל שיותר אתרים מפנים באמצעות לינק אל האתר שלכם, הוא נחשב יותר חשוב (וככל שאתרים חשובים יותר מפנים אליכם, הלינק שלהם מוסיף יותר לחשיבות האתר שלכם, ואפילו ככל שההפניות מופיעות במקומות אסטרטגיים יותר כגון: דף הבית - חשיבותן עולה). יחד עם זאת, אנשי גוגל למדו מהניסיון שנושא זה ניתן להשפעה באופן מלאכותי (למשל, הסכמים בין אתרים - אני אעשה לינק לאתר שלך ואתה תעשה לינק לאתר שלי), לכן כיום, קידום אתרים באמצעות לינקים הדדיים, הוא פחות יעיל, וגוגל מעריכים יותר לינקים, שאינם הדדיים. יש לכם אתר? בא לכם לקדם את האתר הזה? שימו לינק. זה יעזור

3. זמן פעילות - ככל שאתר הוא ותיק יותר, וממשיך להיות פעיל, הוא כנראה חשוב יותר. לכן לאתרים חדשים קשה מאוד לפרוץ קדימה ברשימה ולוקח לפחות חצי שנה עד שנה להתבסס.

4. מידת רלוונטיות לתחום. גוגל לא יקדם אתכם בחיפוש "הרחבה קהילתית" אם האתר שלכם אינו עוסק בהרחבה קהילתית. וככל שהעיסוק בהרחבה קהילתית מעסיק אתכם יותר, כך מנוע החיפוש יעריך את מידת הרלוונטיות שלכם למילות החיפוש הללו. מנוע החיפוש של גוגל הוא מתוחכם. הוא בודק וסופר את כמות האיזכורים, המיקום שלהם, וכיום הוא אפילו מתוחכם מספיק כדי לבדוק את ההיגיון שבהם (פעם, מקדמי אתרים היו כותבים בצבע שקוף על הרקע מאות פעמים את מילות המפתח החשובות, מנוע החיפוש היה מזהה וקורא אותם, והכמות העצומה הייתה מקפיצה את רלוונטיות האתר ומעלה אותו לראש הרשימה. כיום מנוע החיפוש מזהה מקרים חשודים כגון אלה, ומעניש בהוצאת האתר לחלוטין מרשימת התוצאות לתקופה של חודשים). מקדמי האתרים הבינו את המסר והפסיקו לעשות "רמאויות" מסוג זה.

אין טעם להמשיך ולהרחיב בנושא ולרדת לפרטים. המנוע מנסה להיות כמה שיותר מתוחכם, מקדמי האתרים מנסים להתאים את עצמם ולהערים עליו בדרכים חדשות. קרב מוחות

מה קורה איתנו?
האתר שלנו זוהה לראשונה ע"י גוגל בערך 8 ימים לאחר שהוקם. מהר מאוד הוא הצליח להתמקם במקום הראשון במילות חיפוש ספציפיות מאוד כגון "הרחבה קהילתית קלי"ה", אבל מי שמחפש באמצעות מילות חיפוש כאלה, כבר יודע מה הוא מחפש, מנסה להגיע לאתר הזה, ולכן הגיוני שהוא מגיע אליו.

בחיפוש פחות ממוקד כמו "קיבוץ קלי"ה" האתר מצליח להידחק רק לשולי העמוד הראשון, מקדימים אותו דפים מאתר הבית של קלי"ה או מדף הפייסבוק שלנו, או מאתר המועצה האיזורית מגילות, דפים ותיקים ו"חזקים" יותר, אבל בחיפוש שאינו ממוקד בשם קלי"ה, חיפוש כגון "הרחבה קהילתית", "בנייה בקיבוצים" או "הרחבה בקיבוצים" בחיפושים כאלה הוא נשאר מחוץ למאה האתרים הראשונים.

מחר ימלאו חודש לאתר, והיום לראשונה הוא הצליח לחדור אל חמישים הראשונים והתמקם במקום 34 בחיפוש "הרחבה קהילתית". בהתחשב בעובדה שיש הרבה מאוד הרחבות קהילתיות עם אתרים, שאתרים אלה, חלקם קיים כבר שנים ארוכות, וזוכה עקב כך להערכה כחשובים, אני רואה בזה הצלחה כבירה.

מובן, שההצלחה הזאת היא די חסרת משמעות בינתיים. על פי כלים שונים שניתן למצוא ברשת - כ 1300 חיפושים נעשים בממוצע בחודש על פי מילות המפתח: "הרחבה קהילתית".
מתוכם, נהוג להעריך על סמך סטטיסטיקות כלליות, ש 80% לא בוחנים יותר מאשר את הדף הראשון, כלומר במקרה הטוב נחשפים לעשרת האתרים שבראש הרשימה. רק 20% עוברים לדף השני (260 חיפושים) רק 20% מאלה נחשפים לדף השלישי (52 חיפושים).
זה אומר שאם נישאר במקום ה 34, המצוי בדף הרביעי, לכל היותר 10 אנשים ייחשפו בכל חודש ללינק לאתר שלנו, דרך חיפוש של מילות המפתח "הרחבה קהילתית" בגוגל. עשרה אנשים יותר מאשר קודם, אבל עדיין מעט מאוד. קחו בחשבון שלא כל מי שנחשף מקליק, ולא כל מי שמקליק רלוונטי, ותבינו שאנחנו צריכים לשאוף להרבה יותר.

אבל ראבק! אתר בן חודש! תנו כבוד! כשיתחיל סוף סוף מסע השיווק של המועצה, תיגבר הפעילות באתר וחשיבות האתר תמשיך לנסוק ויש עתיד
:)
 
 


Comments
Leave a Reply